Скандал на 21 млн: підозрюваний у торгівлі людьми Галунга і ексчиновник Возний "нажились" на відбудові Гостомеля?
17 серпня о 11:55
|Скандальна відбудова Гостомеля ФОПами, зареєстрованими на пенсіонерів, “ДНР"-івцями та священниками
Відбудова Гостомеля спричинила декілька гучних скандалів. Серед них: ФОПи, зареєстровані на пенсіонерів, "ДНР"-івців та священників. Зв'язок позаштатного інспектора архітектурно-будівельного контролю Сергія Возного з Іваном Галунгою, який звинувачувався у розтраті коштів та продажі людей. Привласнення мільйонів гривень та мало не міжнародний скандал за участю французької фірми. Усе це - за два роки відновлення міста. Тож аналітиків СтопКору також зацікавили ці скандали.
У 2022 році Гостомель був одним з найбільш постраждалих населених пунктів Київщини. Тож ще у 2022 році місцева влада активно взялася за його відбудову. Але виникло багато запитань про компанії, які почати співпрацювати з Гостомельською військовою адміністрацією та витрачати державні кошти.
ФОПи, які отримали державні кошти на відбудову
Отож, спробуємо розглянути кожну з них. ФОП "Редько Надія Іванівна" отримала від Гостомельської ВА суму 4 мільйони 846 тисяч гривень за результатами підписаних 16 різних контрактів, перший з яких був укладений на початку листопада 2022 року. І все б то нічого.Та журналісти Bihus.Info поцікавилися, що ж це за підприємець, що зареєструвавшись у жовтні 2022 році уже на початку листопада 2022 року змогла отримати 1 підряд. І це без жодного подібного досвіду роботи. Так от Надії Іванівні 74 роки і сама вона з Миколаєва. Сама Редько пояснює в інтерв’ю "Bihus.Info", що вона лише зареєстрована керівником фірми. А от справами займається зять.
Зять – це такий собі Андрій Фоміца, якого бачимо знизу на фото.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/2-2.jpg)
Найцікавіше те, що професійним забудовником тут і не пахне. Адже на передодні реєстрації ФОПу він на сайті шукав роботу менеджера з продажів. І в своєму резюме якраз зазначав, що має досвід роботи з ProZorro.
Проте, номером, який вказав при реєстрації ФОПу Редько, користується ще один підприємець – ФОП "Морозов Ярослав Вадимович", з яким угода підписана, як із попереднім підприємцем також без конкурсу. Він також отримав підряд від Гостомельської адміністрації на 300 тис. грн, при цьому перебуваючи в окупованому Донецьку. Велика кількість фото зі сторінки фото його мами Марини свідчить, що Морозов проживає на даний час у Донецьку.
До речі, навіть сьогодні пошукові сторінки показують, що він перебуває вдома.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/3-2.jpg)
Проте в 2021 році він дійсно приїжджав до Києва і встиг зареєструвати ФОП.
Колеги з Bihus.Info також виявили фотографію Морозова разом із Едуардом Басуріним, представником ватажків "ДНР", який протягом тривалого часу обіймав посаду офіційного представника "народної міліції "ДНР".
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/4-1.jpg)
До речі, Басурін є на багатьох фото з Мариною Морозовою.
Ще одна цікава особа, що отримала на відбудову кошти – це Юрій Теселько. На нього зареєстрована компанія "Файсер торг", яка підписала договори майже на 9 млн. гривень. До речі, попередньо у фірми був інший власник. І лише у липні 2022 року її переоформили на Теселька.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/5-2.jpg)
Однак Теселько вже не проживає за своєю пропискою, а місцеві мешканці в інтерв’ю, говорять, що він взяв кредити на своїх земляків і зник . Мало того, квартира, де зареєстрований ФОП знаходиться у Києві, а її мешканці навіть не здогадуються, що вони "підприємці".
Далі, на заміну цим ФОПам, приходять інші компанії. У 2023 році Гостомельська селищна військова адміністрація розмістила в електронній системі публічних закупівель Prozorro кілька десятків тендерів на проведення робіт з демонтажу житлових будинків.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/6-2.jpg)
Але усі ці закупівлі були проведені без використання електронної системи та відкритих торгів. А тому платформі Prozorro немає жодної інформації щодо тендерної документації, учасників чи будь-яких інших документів, за винятком самого договору
І от кілька основних компаній, яким доручили державні кошти: ТОВ "Синтез Юніті Групп", ТОВ "Ліко-груп", ТОВ "Будконсалтгруп", а також ФОП Смалій О.Б.
Що це за компанії та з ким вони пов’язані
Отож, у жовтні 2016 року у місті Кривий Ріг, що знаходиться у Дніпропетровській області, було зареєстроване ТОВ "Ліко-груп". Основний вид його діяльності полягає у відновленні відсортованих відходів. Власниками компанії є Ілля та Людмила Колеснікови, а також Сергій Гераймович.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/7-3.jpg)
Так от, до 2023 року компанія не брала участь у тендерах, але уже в 2023 році підписала одразу 30 договорів на загальну суму 5 716 611 гривень. І як цікаво – це тендери на демонтаж житлових будівель від Гостомельської селищної військової адміністрації.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/8-1.jpg)
У липні 2014 року у місті Краматорськ Донецької області було зареєстровано ТОВ "Будконсалтгруп". Основною сферою його діяльності було консультування з питань комерційної діяльності та управління. Її власником був Данієл Сергійович Данилюк. У 2024 році дана компанія змінює адресу реєстрації на місто Київ, а заразом власника і назву. Тож власником став громадянин Казахстану Нурметов Фарух Султанханович, а компанія тепер називається "Лайт-трейд центр".
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/9-2.jpg)
І от за 9 років "Лайт-трейд центр" вперше взяла участь у тендерах в 2022 році. Відразу ж виграно 38 з 39 тендерів на демонтаж житлових будівель загальною сумою 4 100 987 грн, а замовник, звичайно ж, Гостомельська СВА.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/91-2.jpg)
А ще кілька тендерів виграв Смалій О.Б. І от про цю особу немає жодної інформації у відкритих джерелах. Проте з 7 вересня 2023 року він перебуває у "Чорному списку" Антимонопольного комітету.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/92-2.jpg)
Та проблема не лише в цьому. Роздивимось прайс, за яким Смолій береться виконувати демонтаж.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/93-1.jpg)
На скріншоті з договором між Гостомельською селищною військовою адміністрацією та ФОП Смалій О.Б. видно усі обсяги робіт. Вартість демонтажу одного кубічного метра цегляної будівлі становить приблизно 180 гривень.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/94-1.jpg)
Беремо середній показник з кількох сайтів – 200 грн. Отже, демонтаж 343 кубічних метрів будинку у Гостомелі обійдеться в 68 600 гривень. Якщо ж розбирання фундаменту коштує від 350 гривень, то для цього будинку – 28 665 гривень. Середня вартість вивезення будівельного сміття від 156 гривень за кубічний метр, тому для цієї будівлі вартість робіт складатиме 53 508 гривень
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/95.jpg)
Вивезення грунту та засипання траншей обійдуться у 11 415 гривень та 26 635 гривень відповідно.
Отже, реальна вартість робіт за середніми цінами складатиме 188 832 гривень. І це не мінімальна, а середня вартість робіт. А заявлена в договорі сума – 312 021 гривень. Отже, виникає питання, як вибирали підприємців, якщо націнка складає приблизно 38%.
Але, участь у тендерах Гостомельської селищної адміністрації прийняли не лише компанії, які довгий час себе не проявляли, а й зовсім новостворені. А тому без досвіду роботи.
У 2023 році тільки зареєстроване підприємство ТОВ "Синтез Юніті Групп" стало переможцем у 69 тендерах на суму загалом 16 316 320 гривень. Ці тендери всі були пов’язані з демонтажем житлових будинків у Київській області і, знову ж, замовником у всіх випадках виступала Гостомельська селищна військова адміністрація.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/96.jpg)
Власником цієї компанії до певного часу був Іван Галунга. Так от, 16 січня 2024 року змінюється не лише власник, але й назва компанії. І на сьогодні компанією володіє громадянин Казахстану Уразбеков Канат Тауманович і її назва ТОВ "Рітейл-центр інвест". Чи не дивно, що дві компанії майже разом змінили назви, а їх власниками стали громадяни Казахстану? До того ж відкритих джерелах Івана Галунгу пов’язують із Сергієм Возним.
Хто ж такий Сергій Возний і чому ж він так опікується Гостомелем?
Сергій Возний – це ексочільник Києво-Святошинської РДА та голова фракції "Нові обличчя". Пригадуємо, що Гостомель певний час підпорядковувася Києво-Святошинської РДА
У відкритих джерелах знаходимо таку цікаву схему зв'язків Возного. І відразу ж знаходимо колишнього власника ТОВ "Синтез Юніті Групп" Івана Галунгу.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/97.jpg)
Нас із цієї картинки цікавить відомий фігурант багатьох кримінальних справ з Донецька, Іван Галунга, котрий також є засновником Громадської організації "Народний Люстраційний центр". У 2008 році він був призначений керівником Донецької міської організації Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина". Проте з цієї посади його пізніше зняли через звинувачення у привласненні та розтраті мільйонів гривень, виділених партією на проведення президентських виборів у Донецьку у 2010 році.
А ще Іван Галунга займався масовим продажем людей, а саме молодих дівчат за кордон. Кримінальна справа № 67-648, відкрита в 2000 році прокуратурою Донецької області за ст. ст. 124-1 ч.2 КК України "Торгівля людьми" (тепер це ст. 149 КК України).
За діяльності Сергія Возного Галунга був членом Громадської ради при Києво-Святошинській районній державній адміністрації та обоє заснували Громадську організацію "Орхурська лісогосподарська спілка України"
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/98.jpg)
Сергій Возний сьогодні громадський діяч, голова ГО Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю. Який проводить наради та опікується відбудовою Гостомеля.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/99.jpg)
Саме Сергій Возний є серед тих осіб, що складає акти обстеження дефектних робіт
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/100.jpg)
Проте, ці наради за участю Сергія Возного є мабуть достатньо важливими, адже в них приймає участь Ольга Прилипко, заступник голови Гостомельської СВА. Саме її ми бачимо на фото знизу.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/101.jpg)
До речі вона також підписувала договір з ТОВ "Синтез Юніті Групп"
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/102.jpg)
Реакція Гостомельської селищної ВА на розслідування
Першими, хто звернувся по відповіді щодо ФОПів, які отримали державні кошти на відбудову – це журналісти Bihus.Info. Але в оцінці таких підрядників, влада селища не помітила нічого підозрілого. У своєму коментарі заступник голови СВА Михайло Коваль вказав: "...Головне, що нас цікавить, це – якість, швидкість і вартість виконаних робіт. У першу чергу, ми переглядали, чи мали вони право виконувати такі роботи. Оплата їхніх же послуг здійснювалась лише після виконання робіт і надання звітів, або інших підтверджувальних документів [...] Верифікацію наших контрагентів, за якими б процедурами ми їх не залучали, ми будемо здійснювати лише в межах тих повноважень, які нам надані".
Але як би хто не виправдовувався, але підрядників вибирала військова адміністрація. Михайло Коваль, заступник начальника Гостомельської ВА, у своєму коментарі щодо цієї ситуації зазначив, що немає інформації про те, що один з будівельних підрядників проживає у Донецьку. Він зазначив, що підрядники зверталися до адміністрації зі своїми пропозиціями двома способами: особисто або через їхніх представників, або договори надсилалися для підпису поштою.
"Коли до нас надходили пропозиції від суб’єктів господарювання, ми перевіряли, чи мають вони право надавати ці послуги, і по-друге, оплата їхніх послуг відбувалася після виконання робіт і надання звітів", – сказав Коваль.
До речі, після запису інтерв’ю з Ковалем, з держпорталу зникли всі проплати Гостомельсткої ВА.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/103.jpg)
Логічне продовження розслідування
У результаті розслідування, проведеного Bihus.Info, справа Гостомеля стала об’єктом інтересу Бюро економічної безпеки (БЕБ) і прокуратури Київської області.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/104.jpg)
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/105.jpg)
З офіційного сайту Бюро економічної безпеки Київщини дізнаємося, що відповідно до попередніх оцінок, сума завданих державі збитків перевищує 5 мільйонів гривень.
Також співробітники Бюро економічної безпеки (БЕБ) провели обшуки в приміщеннях військової адміністрації та ЖКГ, а також у офісах, де діяли фіктивні підприємства. Під час обшуків були вилучені первинні фінансово-господарські документи, чернетки записів та флеш-накопичувачі, на яких зберігалася інформація про незаконну діяльність. Відповідно до попередніх оцінок, сума завданих державі збитків перевищує 5 мільйонів гривень.
Проте на цьому історія не закінчилася. Вже наступного дня після показу розслідування та оголошення Бюро економічної безпеки про початок кримінального провадження, влада Гостомеля зробила свій крок у відповідь. 6 червня в державному агентстві "Укрінформ" відбулася відеоконференція з участю голови Світловодської селищної виконавчої ради Сергія Борисюка.
Він також прочитав лист-звернення до президента Зеленського, де заявив, що "все це беззаконня розпочалося за часів управління Київською обласною військово-цивільною адміністрацією Олексієм Кулебою і продовжується за нового голову області Руслану Кравченко". Як зауважено на офіційному веб-сайті громади, відповідний офіційний лист із конкретними фактами та інформацією про схеми вже направлено до Офісу президента.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/106.jpg)
"В процесі нашої діяльності майже з самого початку виникло блокування з боку керівництва Київської ОВА при призначенні моїх заступників і керівників відділів. Водночас вони намагалися призначити своїх людей. А з жовтня 2022 року взагалі не підписаний жодний трудовий контракт з украй необхідними фахівцями адміністрації. Штат укомплектований на 60%. На мою думку все це має ознаки саботажу. За цей же період Київською ОДА не затверджено нову структуру та штатний розпис Гостомельської СВА, не надане право щодо затвердження містобудівних умов", – пояснив Борисюк.
Та вже 8 червня, через два дні після виступу Борисюка, стало відомо, його звільнили з посади і призначили нового начальника Гостомельської селищної виконавчої ради Сергія Смаля.
До речі обласна влада жодним чином не зреагувала на заяву Борисюка і не надала жодних спростувань.
А вже під час перевірки Державною аудиторською службою України виявлено понад 100 випадків порушень та зловживань під час відновлення житла в Гостомелі на Київщині. Загальна сума цих порушень становить понад 21 мільйон гривень. Про це офіційному сайті служби повідомила її голова Алла Басалаєва.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/107.jpg)
Майже міжнародний скандал з відбудовою
Але це не один скандал навколо відбудови Гостомеля. Французька компанія "NEO ECO" взялася за відновлення цілого кварталу. Вони провели демонтаж залишків будівель, відсортували перероблювані будівельні відходи з метою використання їх для створення нових будівельних матеріалів. Наступним кроком є отримання дозволів на будівництво нового житла.
І тут починається виникає проблема. Земельний участок є комунальним. Наразі не існує селищної ради у Гостомелі. Деякі функції перейшли на місцеву військову адміністрацію, але лише частково. Отже, територію для будівництва тимчасово передали у користування французькій компанії. У військовій адміністрації стверджують, що вони не мають відповідних повноважень.
"Ми спілкувалися з NEO ECO. Вони просили нас передати цю земельну ділянку їм в оренду, на жаль, військова адміністрація не має таких повноважень, розпоряджатися, передавати в оренду. По договору суперфіції чи ще щось, тобто вона належить громаді", – пояснила заступниця начальника Гостомельської селищної військової адміністрації Ольга Прилипко.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/108.jpg)
Французька сторона настоює на гарантіях, що відновлені житлові приміщення будуть передані саме тим людям, які втратили їх на початку російського вторгнення. Ця ситуація ставала все більш напруженою з кожним днем, і компанія "NEO ECO" розглядала можливість припинення проєкту.
"Військова адміністрація хотіла, щоб ми дали гроші, а вони зроблять проєкт. Ми просто відмовилися працювати таким чином, тому що ми хочемо зробити хороший проєкт для громадян Гостомеля. Коли я повернувся три тижні тому в Київ, ситуація була цілком загрозлива для проєкту", – пояснив директор проєкту з відбудови компанії NEO ECO Барт Груярт.
![](https://puls.in.ua/wp-content/uploads/2024/08/109.jpg)
Пізніше адміністрація і французька компанія дійшли певної згоди та юристи взялися за вивчення усіх ризиків.
Отож, журналісти СтопКору мають надію, що Гостомель відбудується та стане красивим сучасним містечком.
Аналітики СтопКору, в свою чергу звернулися особисто до Сергія Возного в соціальних мережах з проханням прокоментувати ситуацію та до Гостомельської селищної військової адміністрації з запитом на інформацію. Очікуємо на відповідь та будемо тримати Вас в курсі подій.
Нагадаємо, що команда СтопКору вже писала що НАЗК підозрює посадовця ОП Шурму в конфлікті інтересів та про мільйонну "схему" з ОСББ: ДТЕК і КМДА можуть залишити без світла жителів новобудов на Солом'янці.